روغن صنعتی ماشین آلات
روغن صنعتی ماشین آلات
دسامبر 6, 2018
فروش روغن صنعتی
فروش روغن صنعتی
دسامبر 7, 2018
روغن صنعتی

روغن صنعتی

روغن صنعتی

روغن های صنعتی که به روانکارهای صنعتی هم معروف هستند کاربردهای صنعتی زیادی مانند روغن موتور، مایعات انتقال، روغن دنده ای و روغن های هیدرولیکی دارند. بسیاری از روان کننده های صنعتی شامل روان کننده های مصنوعی، امولسیون های نفت و آب و روغن یا روغن صنعتی معدنی می باشند. این روغن های صنعتی به طور خاص در صنایع هوا فضا، خودرو، کاربرد های نظامی و دریایی مورد استفاده قرار می گیرند.

روغن صنعتی اساسا به عنوان ترکیباتی مثل مایعات، گریس و روغن شناخته می شود و به منظور کاهش سایش، پارگی و اصطکاک استفاده می شوند. در برخی از موارد از روغن های صنعتی به عنوان کاهنده مقاوت الکتریکی زمانی که جریان زیاد است استفاده می شود. محصولات روغن های صنعتی به دلیل اینکه از خوردگی سطوح داخلی و خارجی جلوگیری می کنند بسیار مورد توجه قرار گرفته اند.یکی از تصورات غلطی که وجود دارد این است که روغن ها یکسان هستند زیرا عملکرد مشابه دارند اما همه روغن های صنعتی یکسان نیستند.

انواع روغن صنعتی از لحاظ ساختار

انواع روغن صنعتی از لحاظ ساختار به دو گونه اصلی تقسیم می گردند. روغن های صنعتی که ماده اصلی تشکیل دهنده آن ها نفت است و روغن های صنعتی که پایه اصلی تشکیل دهنده آن ها ترکیبات مصنوعی و شیمیایی و غیر نفتی است. به روغن های صنعتی با پایه نفتی، مینرال می گویند و به روغن های صنعتی با پایه غیر نفتی و مصنوعی سنتتیک می گویند.

روغن صنعتی مینرال

روغن صنعتی مینرال از تقطیر و انجام عملیات بر روی نفت خام تولید می گردد. سپس به آن موادی افزوده می شود که خواص آن تقویت شود و ویژگی ها و کارکرد هایی به آن افزوده می گردد. این افزودنی ها می تواند باعث شود تا به آن خواص ضد زنگ زدن و خوردگی افزوده گردد. یا این افزودنی ها برای بهبود عملکرد این محصول در برابر دماهای بسیار بالا باعث حفظ خاصیت ویسکوزیته روغن صنعتی می گردد. این مواد افزودنی شیمیایی باعث می شوند که روغن صنعتی مینرال در زمان قرار گرفتن در شرایط فیزیکی و شیمیایی گوناگون خواص خود را از دست ندهد.

روغن صنعتی مینرال برای انتقال حرارت در صنایع مختلف و ماشین آلات و تجهیزات صنعتی به کار می رود و دمای سیستم را پایین می آورد. این محصول همچنین به دلیل خاصیت خنک کننده ای که دارد موجب کاهش مصرف انرژی برق می گردد و نیاز به استفاده از تجهیزات خنک کننده مانند فن ها و کولر ها را کاهش می دهد. روغن صنعتی مینرال همچنین از نفوذ گرد و خاک و آلودگی به درون سیستم ها جلوگیری می نماید و خاصیت پاک کنندگی دارد.

روغن صنعتی سنتتیک دارای خلوص بالایی می باشد و به همین دلیل فساد پذیر نیز می باشد و در اغلب اوقات با نفوذ زنگ زدگی و آلودگی به درون آن به سرعت روند فاسد شدن را طی می کند. حال آنکه محصولات مینرال در برابر آلودگی ها تغییر نمی کنند و روند فاسد شدن در این روغن صنعتی مینرال بسیار کند طی می گردد.

قیمت این محصول به دلیل آنکه یک فراورده نفتی است با نرخ و تعرفه ارز و نوسانات اقتصادی ارتباط مستقیم دارد. به همین دلیل نمی توان قیمت ثابتی را برای آن تخمین زد و باید نرخ این محصولات مینرال را به صورت منطبق با روز جویا شد.

روغن صنعتی سنتتیک

به این محصول روغن صنعتی مصنوعی نیز می گویند. برخی از مزایایی که این محصولات مصنوعی و شیمیایی دارند، انواع مینرال و معدنی ندارند و بالعکس. به طور کلی روغن صنعتی سنتتیک در پاسخ به نیازهایی که انواع معدنی توانایی اجابت آن ها را نداشته است به وجود آمده اند و هر کدام با توجه به ویژگی هایشان، فرمولاسیون منحصر به فردی دارند.

محصولات مصنوعی ناخالصی ندارند و این از مزایای آن ها محسوب می گردد. نداشتن ناخالصی موجب می شود تا رسوب نیز ایجاد نگردد و در نتیجه پایداری و عملکرد بهتری داشته باشد. یکی دیگر از مزایای روغن صنعتی سنتتیک، ویسکوزیته بالای این محصولات می باشد. این ماده در دمای بسیار بالا یا دمای بسیار پایین چگالی و غلظت این مایع تغییر نکند و پایداری داشته باشد.

این ویژگی در محصولات معدنی امکان پذیر نمی باشد و در انواع مصنوعی با استفاده از فرمول های شیمیایی ویژه ایجاد می گردد. به دلیل همین ویژگی در صنایعی که اشتعال پذیر می باشند یا با حرارت های بسیار بالا یا بسیار پایین در ارتباط می باشند، استفاده از این نوع ایده آل می باشد. روغن صنتی مصنوعی همچنین برای تجهیزات و سیستم هایی که با متریال بسیار متخلخل و لاستیک و پلاستیک در ارتباط می باشد، بسیار مناسب است و سازگاری دارد.

انواع روغن صنعتی از لحاظ کاربرد

روغن صنعتی بر اساس کاربردی که در صنایع مختلف دارد، کاربرد های گوناگونی دارد که در این بخش به آن پرداخته می شود.

روغن گردشی

این محصول برای روان کاری در سیلندر ها، چرخ دنده های مخروطی، یاتاقان ها، چرخ دنده های حلزونی و موارد بسیار دیگری به کار می رود. این محصول در برابر حرارت بسیار مقاوم می باشد و ویسکوزیته بالایی نیز دارد. در ساختار آن از افزودنی هایی برای مقاومت در برابر سایش و اصطکاک، اکسیداسیون و خوردگی، و ایجاد کف و حباب استفاده می شود. این محصولات هم به صورت مینرال یا معدنی و هم به صورت مصنوعی تولید می گردد.

روغن صنعتی کمپرسور

این محصول در پمپ های خلاء، کمپرسور های هوا، کمپرسور های پیچی، پیستونی و پره ای به کار برده می شود. روغن صنعتی کمپرسور در برابر سایش و اصطکاک مقاوم می باشد و دارای خاصیت لایه برداری می باشد و مانع ایجاد رنگ زدگی و خوردگی بر روی سطوح قطعات می شود. این محصول به دو صورت مینرال و مصنوعی تولید گردیده است.

روغن صنعتی انتقال حرارت

این محصول به صورت پیوسته حرارت را انتقال می دهد و دمای ثابتی برای سیستم پدید می آورد. این محصول ضد خوردگی و اکسیداسیون می باشد. نیاز به تعمیر کمی خواهد داشت و دوام زیادی در طولانی مدت دارد. این محصول نیز هم به صورت معدنی و هم به صورت مصنوعی تولید می گردد.

روغن دنده صنعتی

این محصول برای به کار رفتن در ماشین آلات و دستگاه هایی چون گیربکس های صنعتی، ماشین های اختلاط بتن، چرخ دنده های کاهش دهنده، تجهیزات کشاورزی و مواردی از این دست که نیاز به مقاومت در فشار های شدید را دارد، طراحی گشته است.

روغن صنعتی توربین

این محصول را که می توان آن را به عنوان روغن هیدرولیک نیز استفاده نمود، در توربین ها و یاتاقان های توربین عمل می کند. از ویژگی های این محصول می توان به خواص ضد اکسیداسیون و خوردگی ها، خنک کنندگی، محافظت آن ها اشاره نمود.

روغن صنعتی برشی

این محصول در تجهیزات و سیستم های تراشکاری، فرزکاری، چرخ دنده تراشی و مواردی از این دست مورد استفاده قرار می گیرد. کار روغن صنعتی برشی، خارج کردن و جدا کردن براده های ناشی از فرزکاری یا برشکاری از روی قطعات و خنک کردن کل سیستم می باشد. در ماشین کاری سوپر آلیاژ ها نیز این محصول به کار برده می شود.

درجه بندی روغن صنعتی

انواع روغن صنعتی را بر اساس گرانروی درجه بندی می نمایند. هر چه میزان گرانروی روغن صنعتی بیشتر باشد، عددی که مشخصه محصول می باشد نیز بیشتر خواهد بود. حرف اختصاری W که بر روی این محصولات ذکر می گردد مخفف کلمه Winter و به معنی زمستان می باشد میزان گرانروی این محصول را در شرایط سرما نشان می دهد.

قیمت این محصولات بسته به عوامل متعددی، با یکدیگر متفاوت می باشد. قیمت محصولات معدنی و مصنوعی با یکدیگر متفاوت است و مواد اصلی تشکیل دهنده و افزودنی ها و پروسه تولید تیز متفاوت می باشد. از عوامل دیگر مؤثر بر قیمت روغن صنعتی ویژگی ها و خواصی است که به کمک افزودنی ها به فرمولاسیون آن اضافه گشته است. برند این محصولات و تولید داخل یا وارداتی بودن این محصولات نیز بر قیمت آن ها اثر می گذارد.

انواع روغن صنعتی در فرمولاسیون های معدنی و مصنوعی، در این مجموعه موجود می باشد و عرضه می گردد. محصولات این مجموعه دارای کیفیت بالایی می باشند و از میان بهترین برندها گزینش شده اند. ما این محصولات را با قمتی مقرون به صرفه نسبت به سایر مجموعه های مشابه ارائه می نمائیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از قیمت ها با همکاران ما در بخش فروش مجموعه تماس حاصل فرمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه روغن صنعتی